Grypa żołądkowa u dzieci - objawy, leczenie i powikłania

U osób dorosłych grypa żołądkowa jest nieprzyjemną dolegliwością, lecz zazwyczaj daje się w miarę łatwo wyleczyć. Niestety, maluchy są znacznie bardziej podatne na tego typu schorzenie. Jako, że w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci, wszystkim dzieciom poniżej 6 miesiąca życia zaleca się aplikowanie szczepienia przeciw rotawirusom. Chronią one na długi czas dając szansę na uniknięcie zarażenia lub jego łatwiejsze zniwelowanie.

Najczęściej grypa żołądkowa u dzieci pojawia się w wyniku zakażenia, do którego dochodzi drogą oddechową lub pokarmową. Jej przebieg bywa bardzo ostry. Silna biegunka i wymioty znacznie osłabiają organizm. W najtrudniejszych formach choroby może dojść nawet do całkowitego wycieńczenia organizm, a w efekcie również do zgonu. Dlatego szczepienia przeciw rotawirusom są tak istotne.

W razie pojawienia się choroby u dzieci niezbędne jest leczenie pod okiem specjalisty. Z reguły jedynym sposobem dożywienia chorego jest zapewnienie mu kroplówki, więc niezbędny jest pobyt w szpitalu. Szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona grypa żołądkowa daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Niestety, zbyt późne podjęcie leczenia skutkuje poważnymi powikłaniami mogącymi odbić się na dalszym życiu malucha.

Jako, że grypa żołądkowa jest powodowana przez rotawirusy, najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest profilaktyka w postaci stosownej szczepionki. Należy jednak pamiętać, że szczepienia przeciw rotawirusom wykonuje się w trzech tirach i ostatnia z nich nie może odbyć się później niż w 6 miesiącu życia malucha. Choć są one dość drogie, to pamiętajmy, że zdrowie potomka jest najważniejsze.